#НАДЗВИЧАЙНІ

Садівник

Василь Остап᾽юк, 39 років

Виріс на Заході України. За освітою лісівник. 15 років працює в Національному ботанічному саду імені М. М. Гришка НАН України, вісім з них — на посаді головного садівника. Спілкування з природою в нього в крові, адже змалечку ходив до лісу й досліджував світ рослин.

Садівник — робота не для слабкодухих. Працюєш, незважаючи на примхи погоди: спеку, холод або дощ. А коли починається сезон бузків, ще й на колінах повзаєш із секатором, щоб вирізати поросль.

Без «танців з бубном» не обходиться. Щоб виросла тендітна магнолія або яскравий бузок, спочатку насіння доводиться витримувати два місяці в піску, а якщо в насіння товста оболонка — перетирати в спеціальних барабанах або на короткий час замочувати в розчині кислоти.

Ботанічний сад — наче оаза посеред мегаполіса. Інколи навіть не помічаю, що перебуваю в місті. У нас можна зустріти горностая, ласку, білку або лисицю. Деякі тварини прибігають з Голосіївського лісу, а є й «аборигени», що живуть тут багато років.

Усі відвідувачі різні. Буває, що бабусі ламають троянди або бузок, щоб потім продати. Прикро, звісно, хоч і розумію, що роблять вони це не від хорошого життя. Та частіше трапляються люди, які хочуть долучитися до прекрасного. Під час травневих свят, коли квітне бузок, сад відвідує до ста тисяч людей. Черги на вході можуть сягати трьохсот метрів.

Не вірю в забобони. Ну, майже. Коли знайомі просять якусь рослинку або я в когось беру, обов’язково хоч кілька копійок за неї даю, щоб прижилася.

Садівник за покликанням — це не про роботу з 9:00 до 18:00. У мене вдома на вікні стоїть орхідея, яка квітне ще з кінця лютого. Коли до рослини ставишся уважно, зважаєш на її особливості, догляд практично за будь-якою з них стає простим.

Рослини не знають, що таке карантин. Тому, попри проблеми з транспортом, люди працювали весь цей час. І все було добре. Жодна рослина не постраждала.

Моїй дочці тепер 11 років, і вона починає цікавитися тонкощами садівничої справи — допомагає висаджувати й доглядати за рослинами. Хтозна, можливо, це перший крок до започаткування династії?

Важливо, щоб усе, до чого торкнулася рука, ставало кращим. У такі миті з’являється впевненість, що ти на своєму місці.